Menu

Viskas, ką turite žinoti apie gamtines dujas ir elektrą


Elektra

Kokius elektros produktus siūlo elektros energijos tiekėjai?

Tiekėjai elektra paprastai siūlo biržos kainos produktą su prekybininko marža, kai elektra perkama už kas valandą besikeičiančias „Nord Pool Spot“ biržos kainas Lietuvos zonoje ir už fiksuotą tiekėjo kainą visą sutarties galiojimo laiką, įskaitant kainos pokyčio ateityje riziką.

Kodėl reikėtų pasikeisti elektros energijos tiekėją?

Keičiant tiekėjus galima pasirinkti ne tik geriausią kainos pasiūlymą, bet taip pat tinkamiausią produktą, tiekimo terminą, paslaugą, mokėjimo ir sutarties sąlygas.

Kiek sutaupyčiau pakeitęs elektros tiekėją?

Norint apskaičiuoti santaupas, reikėtų palyginti biržoje prekiaujamo produkto maržų skirtumą, o jei kaina fiksuota, reikėtų palyginti skirtumą tarp dviejų fiksuotų kainų. Kitas žingsnis – padauginti šį skirtumą iš jūsų metinio suvartojimo. Dažnai fiksuotos kainos atveju taip pat taikomas sutarties nutraukimo mokestis, taigi, apskaičiuojant tiekėjų pakeitimo naudą, taip pat reikia atsižvelgti į sutarties nutraukimo mokesčius ir sąlygas.

Kaip pakeisti elektros tiekėją?

Savo elektros tiekėją galite pakeisti iki kiekvieno mėnesio 10-os dienos sudarydami sutartį su nauju tiekėju, kuris pradės tiekti elektrą nuo sekančio mėnesio 1-os dienos.

Esu nedidelio verslo arba būsto savininkas. Ar galiu pakeisti elektros tiekėją?

Tiekėją gali pakeisti bet kuri bendrovė ir namų ūkis, kuris turi savo atskirą jungtį su skirstymo sistema (skaitliuką), o taip pat nekilnojamo turto nuomininkai, jei sutartis suteikia tokią galimybę.

Kaip nustatoma elektros kaina?

Elektros kaina nustatoma pagal mokėjimą už elektrą, atsižvelgiant į tai, kuris produktas pasirenkamas, kas yra elektros tiekėjas ir kada buvo sudaryta sutartis. Be to, klientas moka Valstybinės energetikos reguliavimo tarnybos nustatytus tarifus už perdavimo, skirstymo sistemos paslaugas, VIAP ir 21% PVM. Reguliuojami tarifai yra tokie patys visiems elektros tiekėjams..

Kas laikoma elektros tiekimo sutartimi?

Elektros tiekimo sutartis – tai susitarimas pirkti elektros energiją iš nepriklausomo tiekėjo, kuri pasirašyta elektroniniu būdu arba atspausdintame dokumente. Šioje sutartyje nurodoma elektros ir pasirinkto produkto kaina, mokėjimo terminai, sutarties nutraukimo mokestis (jei taikomas).

Kokios informacijos man reikia norint pakeisti elektros tiekėją?

Reikia paprašyti tiekėjo pateikti pasiūlymą ir sudaryti sutartį. Likusiu procesu pasirūpins naujasis tieikėjas.

Kaip palyginti elektros tiekėjus?

Tiekėjus galima palyginti pagal siūlomų produktų kainas, mokėjimo sąlygas ir nustatytus sutarties nutraukimo mokesčius,jei tokie yra taikomi.

Ar man reikia elektros tiekėjo, jei turiu saulės elektrinę?

Elektros gamintojams taip pat reikia turėti elektros tiekėją, kuris subalansuoja likusios energijos perdavimą tinklui ir elektros pirkimą naktį, kai saulės energija negaminama.

Kaip išmanusis skaitiklis gali padėti kasdieniam gyvenimui?

Išmanusis skaitiklis padeda sekti jūsų elektros suvartojimą, kad įvertinę savo įpročius ir žinodami kitos dienos kiekvienos valandos biržos kainas, galėtumėte pakoreaguoti suvartojimą ir šitaip sumažinti išlaidas. Tai supaprastina elektros vartojimo fiksavimą ir tikslumą, nes daugiau nebėra žmogiškojo faktoriaus (klaidos, užmiršimo perduoti rodmenis ir t. t.), nes konkretaus vartotojo suvartojimas tam tikromis valandomis yra tiksliai registruojamas.

Kas yra žalioji elektra?

Žalioji elektra gaminama iš atsinaujinančių išteklių (pavyzdžiui, saulės, vėjo, vandens) ir šitaip apsaugoma gamta. Perkant žaliąją elektrą, tiekėjas privalo išduoti atitinkamą žaliosios elektros sertifikatą ir jos kilmės įrodymą.

Gamtinės dujos

Ar galiu pasikeisti gamtinių dujų tiekėją kalendorinių metų eigoje?

Taip, pasirinkdami skirtingus pasiūlymus iš skirtingų dujų tiekėų ketvirčiais ar pusmečiui galie ženkliai sutaupyti.

Ar galiu pasikeisti savo gamtinių dujų tiekėją, jei iki šiol dujas pirkdavau iš buvusio gamtinių dujų monopolisto?

Šiuo metu Lietuvoje galite laisvai pasirinkti gamtinių dujų tiekėją. 2018 gamtinių dujų rinka Lietuvoje buvo visiškai atverta visiems vartotojams.

Kodėl reikėtų apsvarstyti gamtinių dujų tiekėjo pakeitimą?

Atvira gamtinių dujų rinka ne tik suteikia galimybę gauti gamtinių dujų už mažesnę kainą, bet taip pat leidžia jums pasirinkti tinkamiausią tiekėją, siūlantį priimtiniausią tiekimo, paslaugą ir Jums priimtinas sutarties sąlygas.

Kaip galiu pasikeisti gamtinių dujų tiekėją?

Gamtinių dujų tiekėją galite pakeisti iki kiekvieno mėnesio 10-os dienos sudarydami sutartį su pasirinktu tiekėju. Naujasis tiekėjas gamtines dujas pradės tiekti kito mėnesio 1-ąją dieną.

Kokios informacijos man reikia norint pakeisti gamtinių dujų tiekėją?

Reikia paprašyti tiekėjo paprašyti pateikti kainos pasiūlymą ir sudaryti sutartį. Likusiu procesu pasirūpins naujasis tiekėjas.

Kas atsitiks, kai pakeisių gamtinių dujų tiekėją?

Gamtinių dujų tiekimas, skaitikliai, skirstymo ir perdavimo sistemos operatoriai liks tie patys, bet pasikeis gamtinių dujų kaina ir sąskaita bus gaunama iš naujojo tiekėjo. Gamtinių dujų kokybė ir sauga bus tokio paties lygio, kurį tiekia perdavimo sistemos operatorius AB „Amber Grid“ ir skirstymo sistemos operatorius AB “Energijos skirstymo operatorius” (ESO).

Koks PVM dydis taikomas gamtinėms dujoms?

Gamtinėms dujoms taikomas 21 % PVM dydis. Atsižvelgiant į gamtinių dujų vartojimo paskirtis, gamtinėms dujoms taip pat taikomas akcizo mokestis.

Kokie veiksniai turi įtakos gamtinių dujų kainai?

Gamtinių dujų kainai įtakos turi pasirinktas produktas, sutarties terminas, sezoniškumas, taip pat, paklausa, oro sąlygos ir bendros būsimos gamtinių dujų kainos biržojepavyzdžiui TTF.

Kokios yra aplinkai draugiškos gamtinės dujos?

Ateities degalai – biometanas, atsinaujinančios energijos šaltinis, kurį taip pat galima naudoti vietoj gamtinių dujų; jį sudaro išvalytos biodujos. Kokybės atžvilgiu, biometanas yra lygiavertis gamtinėms dujoms. Biodujos gaminamos fermentuojant gamybos ir žemės ūkio atliekas, nuotekas.

SGD

Ar SGD tiekiamos Lietuvoje?

Lietuvoje yra 9 SGD degalinės. ES remia ir skatina valstybes nares kurti alternatyvių degalų infrastruktūrą. „Elenger“ taip pat ketina tapti SGD dalimi Lietuvoje. BejeLietuvoje transportui naudojamoms SGD netaikomas akcizo mokestis

Ką daryti, jei dujos pasibaigs, o dujų degalinė yra toli?

Dujomis varomi automobiliai paprastai yra dvivalenčiai – naudoja dvi degalų rūšis. Jei dujos pasibaigs, galite ir toliau važiuoti su benzinu – iki kitos dujų degalinės.

Ar yra kokių nors SGD automobilių naudojimo apribojimų?

Nėra jokių SGD automobilių naudojimo apribojimų. požeminiuose garažuose, tuneliuose, keltuose ir t. t. suslėgtų dujų automobilius galima naudoti lygiai taip pat, kaip ir benzininius ar dyzelinius automobilius.

Kiek toli galite nuvažiuoti su vienu baku?

Automobilio suslėgto dujų bako talpa paprastai yra 17–20 m3. Šiandien vidutinės klasės dvivalentis keleivinis automobilis suvartoja vidutiniškai 7-9 m3 gamtinių dujų 100 km, taigi, dujų užtektų nukeliauti maždaug 400 km; kaip alternatyvą visada turėsite ir benzino baką.

AR SGD automobilio priežiūra brangesnė?

Priežiūra panaši į benzinu varomo automobilio, nes papildomai dujų tiekimo sistemai praktiškai nereikalinga jokia priežiūra.

Ar SGD automobilis ekonomiškas?

Automobilis su SGD varikliu yra labai ekonomiškas. Važiuojant vidutinio dydžio keleiviniu automobiliu už kilometrą sutaupoma maždaug 50 % daugiau nei su benzininiu ir 25 % daugiau nei su dyzeliniu automobiliu. Taip pat Lietuvoje SGD netaikomas akcizo mokestis.

Darbo laikas 9:00 - 17:00

+370 615 59 425