Menu

Viskas, ką turite žinoti apie gamtines dujas ir elektrą


Elektra

Kokius elektros produktus siūlo elektros energijos tiekėjai?

Elektros energijos tiekėjai paprastai siūlo biržos kainos produktą su prekybininko marža, kai elektra perkama už kas valandą besikeičiančias biržos „Nord Pool Spot“ kainas Lietuvos zonoje ir už fiksuotąją tiekėjo kainą visą sutarties galiojimo laiką, įskaitant kainos pokyčio ateityje riziką.

Kodėl reikėtų pasikeisti elektros energijos tiekėją?

Keičiant tiekėjus galima pasirinkti ne tik geriausią kainos pasiūlymą, bet ir tinkamiausią produktą, tiekimo terminą, paslaugą, mokėjimo ir sutarties sąlygas.

Kiek sutaupyčiau pakeitęs elektros energijos tiekėją?

Norint apskaičiuoti, kiek sutaupytumėte, reikėtų palyginti biržoje prekiaujamo produkto maržų skirtumą, o jei kaina fiksuota, reikėtų palyginti skirtumą tarp dviejų fiksuotųjų kainų. Kitas žingsnis – padauginti šį skirtumą iš jūsų metinio suvartojimo. Dažnai esant fiksuotajai kainai taip pat taikomas sutarties nutraukimo mokestis, taigi apskaičiuojant tiekėjų pakeitimo naudą taip pat reikia atsižvelgti į sutarties nutraukimo mokesčius ir sąlygas.

Kaip pakeisti elektros energijos tiekėją?

Savo elektros energijos tiekėją galite pakeisti iki kiekvieno mėnesio 10-os dienos sudarydami sutartį su nauju tiekėju, kuris pradės tiekti elektrą nuo kito mėnesio 1-os dienos.

Esu nedidelio verslo arba būsto savininkas. Ar galiu pakeisti elektros tiekėją?

Tiekėją gali pakeisti bet kuri bendrovė ir namų ūkis, kuris turi savo atskirą jungtį su skirstymo sistema (skaitliuką), o taip pat nekilnojamo turto nuomininkai, jei sutartis suteikia tokią galimybę.

Kaip nustatoma elektros kaina?

Elektros kaina nustatoma pagal mokėjimą už elektrą, atsižvelgiant į tai, kuris produktas pasirenkamas, kas yra elektros energijos tiekėjas ir kada buvo sudaryta sutartis. Be to, klientas moka Valstybinės energetikos reguliavimo tarnybos nustatytus tarifus už perdavimo, skirstymo sistemos paslaugas, VIAP ir 21% PVM. Reguliuojamieji tarifai yra tokie patys visiems elektros tiekėjams.

Kas laikoma elektros tiekimo sutartimi?

Elektros tiekimo sutartis – tai susitarimas pirkti elektros energiją iš nepriklausomo tiekėjo, kuri pasirašyta elektroniniu būdu arba atspausdintame dokumente. Šioje sutartyje nurodoma elektros ir pasirinkto produkto kaina, mokėjimo terminai, sutarties nutraukimo mokestis (jei taikomas).

Kokios informacijos reikia norint pakeisti elektros tiekėją?

Reikia paprašyti tiekėjo pateikti pasiūlymą ir sudaryti sutartį. Viskuo kitu pasirūpins naujasis tiekėjas.

Kaip palyginti elektros tiekėjus?

Tiekėjus galima palyginti pagal siūlomų produktų kainas, mokėjimo sąlygas ir nustatytus sutarties nutraukimo mokesčius,jei tokie yra taikomi.

Ar man reikia elektros energijos tiekėjo, jei turiu saulės elektrinę?

Elektros gamintojams taip pat reikia turėti elektros energijos tiekėją, kuris subalansuoja likusios energijos perdavimą tinklui ir elektros pirkimą naktį, kai saulės energija negaminama.

Kaip išmanusis skaitiklis gali padėti kasdieniam gyvenimui?

Išmanusis skaitiklis padeda sekti elektros suvartojimą, kad, įvertinę savo įpročius ir žinodami kitos dienos kiekvienos valandos biržos kainas, galėtumėte pakoreguoti suvartojimą ir šitaip sumažinti išlaidas. Tai supaprastina elektros vartojimo fiksavimą ir tikslumą, nes daugiau nebėra žmogiškojo veiksnio (klaidos, užmiršimo perduoti rodmenis ir t. t.) ⎯ konkretaus vartotojo suvartojimas tam tikromis valandomis yra tiksliai registruojamas.

Kas yra žalioji elektra?

Žalioji elektra gaminama iš atsinaujinančių išteklių (pavyzdžiui, saulės, vėjo, vandens) ir šitaip apsaugoma gamta. Perkant žaliąją elektrą, tiekėjas privalo išduoti atitinkamą žaliosios elektros sertifikatą ir jos kilmės įrodymą.

Gamtinės dujos

Ar galiu pasikeisti gamtinių dujų tiekėją per kalendorinius metus?

Taip, pasirinkę skirtingus pasiūlymus iš skirtingų dujų tiekėjų ketvirčiais ar pusmečiui galite žymiai sutaupyti.

Ar galiu pasikeisti gamtinių dujų tiekėją, jei iki šiol dujas pirkdavau iš buvusio gamtinių dujų monopolisto?

Šiuo metu Lietuvoje galite laisvai pasirinkti gamtinių dujų tiekėją. 2018 gamtinių dujų rinka Lietuvoje buvo visiškai atverta visiems vartotojams.

Kodėl reikėtų apsvarstyti galimybę pakeisti gamtinių dujų tiekėją?

Atviroji gamtinių dujų rinka ne tik suteikia galimybę gauti gamtinių dujų už mažesnę kainą, bet ir leidžia pasirinkti tinkamiausią tiekėją, siūlantį priimtiniausią tiekimo paslaugą ir priimtinas sutarties sąlygas.

Kaip galiu pasikeisti gamtinių dujų tiekėją?

Gamtinių dujų tiekėją galite pakeisti iki kiekvieno mėnesio 10-os dienos sudarydami sutartį su pasirinktu tiekėju. Naujasis tiekėjas gamtines dujas pradės tiekti kito mėnesio 1-ą dieną.

Kokios informacijos reikia norint pakeisti gamtinių dujų tiekėją?

Reikia paprašyti tiekėjo pateikti kainos pasiūlymą ir sudaryti sutartį. Viskuo kitu pasirūpins naujasis tiekėjas.

Kas atsitiks, kai pakeisiu gamtinių dujų tiekėją?

Gamtinių dujų tiekimas, skaitikliai, skirstymo ir perdavimo sistemos operatoriai liks tie patys, bet pasikeis gamtinių dujų kaina ir sąskaitą gausite iš naujo tiekėjo. Gamtinių dujų kokybė ir sauga bus tokio paties lygio, kokį siūlo perdavimo sistemos operatorius AB „Amber Grid“ ir skirstymo sistemos operatorius AB „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO).

Ar reikia pakeisti skaitiklius?

Skaitiklio keisti nereikia, nes skirstymo sistemos operatorius AB „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) nesikeičia pasikeitus tiekėjui, todėl ateityje taip pat užtikrinamas gamtinių dujų skirstymas, apskaita ir tiekimas. Skaitiklio duomenis galite pateikti ESO savitarnos portale https://www.eso.lt/savitarna/

Gamtinėms dujoms taikomas 21% PVM. Atsižvelgiant į gamtinių dujų vartojimo paskirtis, gamtinėms dujoms taip pat taikomas akcizo mokestis.

Kokie veiksniai turi įtakos gamtinių dujų kainai?

Gamtinių dujų kainai įtakos turi pasirinktas produktas, sutarties terminas, sezoniškumas, taip pat paklausa, oro sąlygos ir bendros būsimos gamtinių dujų kainos biržoje, pavyzdžiui, TTF.

Kokios yra aplinkai draugiškos gamtinės dujos?

Ateities degalai – biometanas, atsinaujinančios energijos šaltinis, kurį taip pat galima naudoti vietoj gamtinių dujų; jį sudaro išvalytos biodujos. Kokybės atžvilgiu, biometanas yra lygiavertis gamtinėms dujoms. Biodujos gaminamos fermentuojant gamybos ir žemės ūkio atliekas, nuotekas.

CNG

Ar CNG tiekiamos Lietuvoje?

Lietuvoje yra 9 CNG degalinės. ES remia ir skatina valstybes nares kurti alternatyviųjų degalų infrastruktūrą. „Elenger“ taip pat ketina tapti CNG dalimi Lietuvoje. Beje, Lietuvoje transportui naudojamoms CNG netaikomas akcizo mokestis.

Ką daryti, jei dujos pasibaigs, o dujų degalinė yra toli?

Dujomis varomi automobiliai paprastai yra dvivalenčiai – naudoja dvi degalų rūšis. Jei dujos pasibaigs, galite ir toliau važiuoti su benzinu – iki kitos dujų degalinės.

Ar yra kokių nors CNG automobilių naudojimo apribojimų?

Nėra jokių CNG automobilių naudojimo apribojimų. Požeminiuose garažuose, tuneliuose, keltuose ir t. t. suslėgtų dujų automobilius galima naudoti lygiai taip pat, kaip ir benzininius ar dyzelinius automobilius.

Kiek toli galite nuvažiuoti su vienu baku?

Automobilio suslėgto dujų bako talpa paprastai yra 17–20 m3. Šiandien vidutinės klasės dvivalentis keleivinis automobilis suvartoja vidutiniškai 7-9 m3 gamtinių dujų 100 km, taigi, dujų užtektų nukeliauti maždaug 400 km; kaip alternatyvą visada turėsite ir benzino baką.

AR CNG automobilio priežiūra brangesnė?

Priežiūra panaši į benzinu varomo automobilio, nes papildomai dujų tiekimo sistemai praktiškai nereikalinga jokia priežiūra.

Ar CNG automobilis ekonomiškas?

Automobilis su CNG varikliu yra labai ekonomiškas. Važiuojant vidutinio dydžio keleiviniu automobiliu už kilometrą sutaupoma maždaug 50% daugiau nei su benzininiu ir 25% daugiau nei su dyzeliniu automobiliu. Taip pat Lietuvoje CNG netaikomas akcizo mokestis.

Darbo laikas 9:00 - 17:00

+370 665 98 522