Menu

Suskystintų dujų ir elektros rinka Lietuvoje


Energijos rinkoje vyksta pokyčiai

Lietuvos energijos rinka plečiasi, kiekvienais metais rinkoje atsiranda naujų paslaugų teikėjų, pasirodo vis naujų, labiau draugiškų aplinkai energijos alternatyvų, vyksta kainų pokyčiai, pasirodo naujų energijos genearcijos šaltinių.

Kiekvienais metais plėtojamos naujos gamtinių dujų tiekimo sistemos ir tobulinamos jau esamos. Populiarėja alternatyvūs elektros generavimo šaltiniai, o vartotojai sąmoningiau vertina aplinką.

Šiame straipsnyje apibendrinome kelis svarbius faktus apie Lietuvos gamtinių dujų ir elektros rinkos istoriją bei apie tai, kaip rinka atrodo šiandien.Gamtinių dujų rinkos liberalizavimas

2007 m. kovo 20 d. siekdamas įgyvendinti Europos Sąjungos Gamtinių dujų direktyvą Lietuvos Seimas priėmė Gamtinių dujų įstatymą. Įstatyme numatyta, kad nuo 2007 m. liepos 1 d. kiekvienas vartotojas turi teisę pasirinkti dujų tiekėją, kuri jam tieks dujas.

Iki 2014 m. Lietuva neturėjo jokių dujų tiekimo alternatyvų – dujos į šalį buvo tiekiamos tik vamzdžiais iš Baltarusijos, o dujų tiekimas iš Latvijos Inčukalnio dujų saugyklos buvo nepakankamas, jei sutriktų tiekiamas per Baltarusiją. Lietuvoje įgyvendinus suskystintų gamtinių dujų (SkGD) terminalo projektą, tapo įmanoma turėti alternatyvų dujų šaltinį ir susidarė sąlygos atsirasti dujų rinkai, naujiems tiekėjams. Pagrindinė SkGD terminalo paskirtis – priimti ir sandėliuoti SkGD, grąžinti jas į dujinę būseną ir tiekti į perdavimo tinklą.

De facto Lietuvos rinka tapo visiškai atvira nuo 2019 m., po to, kai Seimas panaikino įpareigojimą reguliuojamoms bendrovėms pirkti dujas iš buvusio monopolio „Lietuvos energija“.

Tai užtikrina visiškai laisvą konkurenciją ir leidžia pasirinkti tinkamiausią paslaugų teikėją. Tiek valstybei, tiek būstams, o taip pat ir bendrovėms Lietuvoje atsivėrusi gamtinių dujų rinka suteikė naudos.

Šiuo metu Lietuvoje gamtinių dujų paslaugomis naudojasi maždaug 600 000 vartotojų, kurių dauguma jas naudoja namų reikmėms, bet gamtinės dujos turi ir daug kitų naudojimo paskirčių.

Gamtinių dujų tiekimo sutartis gali būti sudaryta pasirenkant gamtinių dujų tiekimą fiksuotą kainą arba kainą, priklausančią nuo gamtinių dujų biržos kainos, sudarytos iš fiksuotos pardavėjo maržos ir biržos kainos.

Naujos dujų tarpusavio jungtys jau susiejo Suomiją su Estija ir greitu metu sujungs Lietuvą su Lenkija. Dėl to atsirado nauja regioninė dujų rinka ir dujas tiekti pradėjo naujos bendrovės. „Elenger“ Lietuvos gamtinių dujų rinkoje pradėjo veiklą 2020 m., pasiūlydamas pranašių pasiūlymų verslo bendrovėms. Daugiau informacijos apie „Elenger“ gamtinių dujų sprendimus galite rasti čia.

Elektros rinkos plėtra

Dar 2010 m. vietinė elektros rinka buvo atverta daug elektros suvartojančioms bendrovėms pagal LR Elektros energetikos įstatymą. 2011 m. ji buvo atverta vidutinį kiekį suvartojančioms bendrovėms ir 2013 m. sausį elektros rinka Lietuvoje buvo atverta visoms bendrovėms.

Elektros rinka namų vartotojams atveriama nuo 2021 m. sausio. Visi šie pakeitimai ir naujovės sukūrė platesnį elektros tiekėjų pasirinkimą Lietuvoje ir taip pat sustiprino Europos Sąjungos bendrą elektros rinką.

„Elenger“ tiekia elektrą ir įmonėms ir namų vartotojams. Kiekvieno vartotojo pageidavimu, jam pateikimas specializuotas tiekimo pasiūlymas, randamas geriausias sprendimas pagal kliento pageidavimus ir poreikius.

Auganti atsinaujinančios energetikos rinka

Galvodama apie žalesnę ateitį, „Elenger“ taip pat siūlo galimybę įsigyti elektros, sugeneruotos tik iš atsinaujinančių elektros šaltinių. Pirkdami elektrą iš „Elenger“, galite pasirinkti vieną iš dviejų variantų – fiksuotą kainą arba nuo elektros biržos kainos priklausančią kainą. Pasirinkus biržos kainą, sąskaitos sumą sudaro fiksuota tiekėjo marža ir „Nord Pool Spot LT“ elektros biržos kaina. Fiksuota elektros energijos kaina visos sutarties metu lieka nepakitusi. Daugiau informacijos apie „Elenger“ elektros tiekimo pasiūlymus ir sprendimus galite rasti čia.

Mūsų misija – plėtoti savo paslaugas ir paslaugų kokybę, šitaip plečiant Lietuvos ir visos Europos Sąjungos gamtinių dujų ir elektros rinką. Toliau ieškome naujų sprendimų kiekvienam moderniam poreikiui, naujų alternatyvių energijos generavimo būdų, būdų, kaip padėti bendrovėms augti ir pradėti vartoti energiją efektyviau. Jei jums taip pat svarbu aukšta kokybė už patrauklią kainą – pasirinkite Jus dominačią paslaugą ir gaukite tinkamą pasiūlymą.

Darbo laikas 9:00 - 17:00

+370 615 59 425