2024 m. II ketvirčio gamtinių dujų rinkos apžvalga
Vasara prasideda kainų kilimu
- 2024 m. II ketvirtį kainos kils
- II-ojo ketvirčio pabaigoje Europos saugyklos užpildytos daugiau nei 75 proc.
- Kylančios SGD kainos prisideda prie neramių nuotaikų
2024 m. II ketvirtį kainos kils
Nuo 2023 m. spalio mėn. iki 2024 m. pirmojo ketvirčio pabaigos dujų kainos smarkiai krito. Tačiau antrasis ketvirtis prasidėjo kainų kilimu. Balandį ir gegužę kainos augo, o aukščiausią tašką pasiekė birželio 3 d. ir siekė 38,56 EUR/MWh – aukščiausias šių metų TTF būsimo mėnesio kainos lygis. Vėliau birželį kainų svyravimai buvo mažesni, jos išliko panašiame intervale (žr. 1 pav.).
Perėjimą nuo žemo lygio kainų prie pakilimo, paskatino ir informacija dominuojanti rinkoje antrąjį ketvirtį. Per šį laikotarpį išryškėjo trys pagrindinės temos:
- Geopolitinė įtampa: Rusija atakavo Ukrainos energetikos objektus, įskaitant dujų saugyklas. Artimųjų Rytų rūpesčiai tęsėsi, nes ES patvirtino naujas sankcijas Rusijos SGD, uždraudžiančias Rusijos SGD perkrovimą ES ir uždraudžiančias investicijas į Rusijos SGD projektus.
- Tiekimo rūpesčiai: Norvegija yra pagrindinė gamtinių dujų tiekėja Europai. Norvegija patyrė netikėtų dujų telkinių sistemų gedimų. Austrijos OMV identifikavo galimą Gazprom mokėjimų taisyklių nesilaikymą, o tai kėlė grėsmę dujų tiekimo sustabdymui šalyje. Stambus SGD projektų inžinierius JAV paskalbė bankrotą, tai sukėlė susirūpinimą dėl SGD tiekimo terminų.
- Sunkus techninės priežiūros grafikas: vasara paprastai yra energetikos sektoriaus techninės priežiūros sezonas, o antrąjį ketvirtį Norvegijoje buvo numatyta daug techninės priežiūros darbų, o tai padidino rinkos nepastovumą. Mūsų regione Klaipėdos SGD terminalas pusantro mėnesio buvo sausajame doke.
2024 m. antrąjį ketvirtį vidutinė Europos gamtinių dujų ICE Endex TTF mėnesio kaina buvo 31,76 EUR/MWh. Artimiausio mėnesio – 2024 m. rugpjūčio mėn., ICE TTF išankstinė kaina birželio 28 d. nusistovėjo ties 33,48 EUR/MWh.
Analizuojant išankstinių kainų kreivę, kainos tampa contango, t. y. ateities sandorio kaina tampa didesnė nei ankstesniais kreivės mėnesiais iki kito žiemos laikotarpio pabaigos (žr. 2 pav.). Ateinančią žiemą prekiaujama kiek žemiau nei 40 EUR/MWh.
II-ojo ketvirčio pabaigoje Europos saugyklos užpildytos daugiau nei 75 proc.
Vasaros sezono metu rinkos dalyviai daugiausia dėmesio skiria saugyklų užpildymui ir tiekimo artėjančiai žiemai užtikrinimui. Europos saugyklos į kaupimo režimą perėjo balandžio mėn. pradžioje. Tačiau gamtinių dujų paklausos šuolis ir tuo pačiu metu sutrikęs tiekimas privertė Europą balandžio mėn. antroje pusėje trumpam grįžti į išleidimo režimą. Nuo gegužės mėn. gamtinių dujų pildymo režimas buvo įprastas, tačiau kiek mažesnis už 2019–2023 m. vidutinį pildymo greitį (žr. 3 pav.). Šis kiek lėtesnis Europos saugyklų užpildymas gali reikšti didesnę paklausą vėliau vasarą.
Pasibaigus žiemos laikotarpiui Europoje su istoriškai aukštu atsargų lygiu, Europos saugyklos išlieka daug stipresnės nei 2019–2023 m. vidurkis, nepaisant lėtesnio nei vidutinis užpildymo greičio. Užpildymas išlieka beveik tame pačiame lygyje kaip ir praėjusiais metais (žr. 4 pav.). Birželio mėn. pabaigoje Europos dujų saugyklos užpildytos per 75 proc.
Kylančios SGD kainos prisideda prie neramių nuotaikų
Pirmajame skyriuje paminėjome pagrindinius veiksnius, lėmusius II ketvirčio kainų kilimą. Nors vasarą intensyvus techninės priežiūros darbų grafikas sulėtės, artimiausiais mėnesiais greičiausiai dominuos geopolitinės įtampos ir susirūpinimo dėl tiekimo trikdžių tam tikrose rinkose nuotaikos.
Ankstesniuose pranešimuose pabrėžėme, kaip svarbu suprasti pasaulinę SGD rinką, ypač Europos priklausomybę nuo Azijos gamtinių dujų paklausos. Pastaraisiais mėnesiais Azijoje padidėjo gamtinių dujų paklausa dėl dviejų pagrindinių veiksnių: dujų kainos pirmąjį ketvirtį nukrito pakankamai žemai, kad paskatintų grįžti prie dujų vartojimo iš kitų energijos šaltinių ir antrąjį ketvirtį prasidėję karščiai padidino vėsinimo poreikį.
Ši didesnė gamtinių dujų paklausa Azijoje padidino kainas, o pagrindinis Azijos referencinių kainų indeksas JKM kyla greičiau nei Europos TTF. Per pastaruosius kelis mėnesius skirtumas tarp JKM ir TTF padidėjo maždaug 4 EUR/MWh. Dėl to Azijos JKM dabar yra daugiau nei 6 EUR/MWh didesnis nei Europos TTF (žr. 5 pav.). Dėl šio kainų skirtumo SGD tiekėjams pelningiau parduoti savo krovinius į Aziją, nei į Europą. Vadinasi, Europa turi mokėti didesnes kainas, kad pritrauktų reikiamas SGD atsargas savo saugykloms užpildyti, tai dar labiau didina kainas rinkoje.
Išversta iš anglų kalbos.
Ši rinkos apžvalga skirta tik informaciniams tikslams. Siekiame surinkti aktualiausius duomenis iš įvairių šaltinių, tačiau analizė neturėtų būti traktuojama kaip patarimas ar laikoma vieninteliu bet kokio veiksmo pagrindu.